Filmovi snimljeni u Dalmaciji u 20.stoljeću

Splitsko-dalmatinska županija poznata je po predivnim krajolicima, prirodnim ljepotama, planinskim područjima, otocima i kristalno čistom moru te povijesnoj arhitekturi koja oduzima dah. Kao takva, ne nalazi se samo na listi želja turista diljem svijeta već i na listi želja brojnih svjetskih filmskih produkcijskih kompanija koje potencijal ove predivne regije prepoznaju već desetljećima.

Naša županija ima dugogodišnju tradiciju suradnje sa stranim filmskim produkcijama i snimanja na nekim od svojih najpoznatijih i najljepših lokacija.

Kadrove grada Splita prije skoro 100 godina možete pogledati u nijemom filmu „Der alte Gospodar“ (1922) Rolfa Randolfa kao i u filmu „The Grand Duke’s Finances“ (1924) redatelja F.W Murnau-a. Nešto više od desetljeća nakon, Harry Piel snima „The Impossible Mr. Pitt“ (1938) također na splitskim lokacijama. Najsunčaniji hrvatski otok Hvar prepoznat je kao međunarodna filmska lokacija još prije pola stoljeća kada je sniman dugometražni film „The Deep“ (1970) poznatog američkog redatelja Orsona Wellesa.

U razdoblju između 1960-ih i 1990-ih Jadran film studio, osnovan 1946. godine, bio je jedan od najvećih i najpoznatijih studija u središnjoj Europi i snimljeno je oko 124 jugoslavenskih kao i 145 međunarodnih koprodukcija.

Između 1962. i 1968. u Hrvatskoj je snimljeno jedanaest filmova o kultnom indijanskom poglavici iz plemena Apača – Winnetou – temeljenih na djelima njemačkog autora Karla Maya. Filmovi su nastali u koprodukciji “Rialto filma” iz Berlina i hrvatske produkcijske kuće “Jadran Film” u Hrvatskoj.  Za potrebe snimanja kultnog filma „The Desperado Trail (Winnetou – III Teil) (1965) popločane ulice povijesne jezgre Trogira pretvorene su u grad Santa Fe, dok je kanjon Cetine postao Colorado, a područje Dalmatinske zagore u filmu predstavlja američku preriju. Pojedini kadrovi snimani su i u Splitu, Solinu i Omišu kao i brojnim dijelovima Hrvatske.

Od većih filmskih naslova 90-ih važno je spomenuti  filmove „Rosencrantz & Guildenstern Are Dead“ (1990) redatelja Toma Stopparda u kojem glume Garry Oldman, Tim Roth and Richard Dreyfuss, a koji je također sniman u Trogiru kao i „Welcome to Sarajevo“ (1997) u kojem glume Stephen Dillane, Woody Harrelson i Marisa Tomei.

Šezdesete godine prošlog stoljeća predstavljale su zlatnu eru filmske produkcije u Hrvatskoj sve do 90-ih kada je produkcija prekinuta ratnim stanjem u državi. Ipak, početak novog stoljeća donosi i novi procvat.